Suomen Numismaatikkoliiton jäsenyhdistykset

Kannattajajäsenet

Jäsenyhdistykset kartalla

Suomen Numismaatikkoliiton jäsenyhdistyksien vaikutusalueet on kerätty kartalle, joka löytyy Googlen karttapalvelusta tämän linkin takaa.

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

Etelä-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Pankki OP FI63 5680 0020 1717 46
Puheenjohtaja Ilkka Wäyrynen, p. 0400 615 976, emil(a)emiloy.fi
Sihteeri Kari Ahola, p. 0500 790 479, kari(a)ahola.fi
Jäsensihteeri Marjatta Niemi, p. 050 567 8690, marjatta.laimani(a)gmail.com
Taloudenhoitaja Raimo Nevanperä, p. 040 5067 855, raimo(a)nevanpera.fi

 

Etelä-Kymenlaakson Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Pankki KSOP FI59 5172 2040 0031 69
Puheenjohtaja Lasse Paldan, p. 0400 552 733, lasse.paldan46(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Pentti Piutunen
Sihteeri Vesa Vihavainen, p. 0400 294 695, vihavainen.vesa(a)gmail.com
Rahastonhoitaja RR Tili Oy, p. 044 055 7481, minna(a)rrtili.fi

 

Etelä-Pohjanmaan Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1955
Kotisivut http://www.ep-numismaatikot.fi/
Pankki Lapuan OP FI57 4747 1020 0540 92
Puheenjohtaja Tauno Värn, p. 0500 403 236, tauno.varn(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Antti Rantala, p. 044 509 7247, antti.rantala2(a)gmail.com
Sihteeri Aaro Holm, p. 0400 797 137, aaro.holm(a)gmail.com
Rahastonhoitaja Erkki Keski-Porkkunen, p. 0400 735 149
Jäsensihteeri Tauno Värn
Huutokaupanhoitaja Tauno Värn

 

Hyvinkään Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1975
Kotisivut: http://www.hysn.fi/
Postiosoite c/o Taisto Ilola, Ahjonkatu 1 A 6, 05800 HYVINKÄÄ
Pankki KUOP FI34 5062 0320 0842 58
Puheenjohtaja Veli-Matti Ojanperä, p. 041 505 9463, velimatti.ojanpera(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Olli Vallinkoski, p. 0400 452 549, olli.vallinkoski(a)saunalahti.fi
Sihteeri Taisto Ilola, p. 050 562 1520, taisto.ilola(a)kolumbus.fi
Varainhoitaja Veli-Matti Ojanperä, p. 041 505 9463, velimatti.ojanpera(a)gmail.com

 

Kaakkois-Suomen Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1967
Pankki EKSP FI36 4108 2720 0086 47
Puheenjohtaja Markku Veijalainen, p. 040 302 2479, markku.s.veijalainen(a)gmail.com
Sihteeri Markku Veijalainen

 

Keski-Pohjanmaan Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1969 (1973)
Kotisivut http://www.k-p-numismaatikot.fi/
Sähköposti kp.numismaatikot(a)gmail.com
Postiosoite Eliaksentie 17, 86300 Oulainen
Pankki POP FI64 4754 0010 0816 69
Puheenjohtaja Teuvo Ruha, p. 0400 402 606, ruha.tt(a)outlook.com
Varapuheenjohtaja Heikki Hemmilä, p. 040 503 5598, heikki.hemmila(a)pp.fimnet.fi
Sihteeri Heikki Hautala, p. 044 292 1515, h.hautala(a)hotmail.fi
Varainhoitaja Tea Ruha, p. 044 554 3512, tea.ruha1(a)outlook.com

 

Keski-Suomen Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Kotisivut https://www.kesfila.net/k-s-numismaatikot
Postiosoite Vespuolentie 1001, 41800 KORPILAHTI
Pankki Nordea FI26 2017 2100 1163 86
Puheenjohtaja Tapio Salminen, p. 014 824 507
Varapuheenjohtaja Tuomo Koskiaho, p. 040 549 1396, tuomo.koskiaho(a)gmail.com
Sihteeri Tarmo Hallikainen, p. 040 754 2860, thallikainen956(a)gmail.com
Varainhoitaja Timo Mäkinen, p. 045 121 7790, info(a)finntimo.com

 

Kuopion Numismaatikot ry

Perustettu 1972
Pankki POP FI13 4786 0010 1854 88
Sähköposti kuopion.numismaatikot(a)gmail.com
Puheenjohtaja Ari Lehvonen, p. 0400 460 105, ari.lehvonen53(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Mikko Steppijev, p. 045 110 9763, steppijevmikko(a)gmail.com
Sihteeri Rauno Haikonen, p. 044 355 5727, rane.haikonen(a)gmail.com
Varainhoitaja Raimo Nyyla, p. 0400 672 098, monitoimitukku1(a)gmail.com
Huutokaupanhoitaja Mikko Steppijev

 

Lappeen Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1982
Pankki S-Pankki FI69 3939 0060 7896 58
Puheenjohtaja Erkki Lähderanta, p. 040 554 5227, erkki.lahderanta(a)lut.fi
Varapuheenjohtaja Olavi Trygg, p. 050 594 6468
Sihteeri Erkki Lähderanta
Taloudenhoitaja Olavi Trygg

 

Osakekirjakeräilijät ry

Perustettu 2007
Postiosoite c/o Pekka Kantanen, Sammonkatu 11 A 9, 70500 KUOPIO
Kotisivut http://www.osakekirjakerailijat.fi/
Pankki Nordea FI02 1745 3000 0439 60
Puheenjohtaja Pekka Kantanen, p. 044 355 8998, pj(a)osakekirjakerailijat.fi
Sihteeri Jorma Pellinen, p. 0400 526 426, jorma.pellinen(a)pp3.inet.fi
Talous- ja huutokauppavastaava Roger Bergman, p. 040 582 3530, talous(a)osakekirjakerailijat.fi

 

Oulun Numismaattinen Kerho ry

Perustettu 1962
Postiosoite Käpylinnuntie 11, 90450 KEMPELE
Kotisivut http://www.oulunnumismaatikot.fi/
Sähköpostit info(a)oulunnumismaatikot.fi / etunimi.sukunimi@oulunnumismaatikot.fi
Pankki OmaSP FI55 4108 0010 3724 75 / FI82 4108 0010 4824 72 huutokaupat
Puheenjohtaja Pekka Alatalo, p. 040 546 7216, puheenjohtaja(a)oulunnumismaatikot.fi
Varapuheenjohtaja Markku Sumén, p. 044 712 5891, markku.sumen(a)oulunnumismaatikot.fi
Sihteeri Matti Alajoki, 040 842 9371, sihteeri(a)oulunnumismaatikot.fi
Jäsensihteeri Timo Rätti, p. 040 553 8698, jasenasiat(a)oulunnumismaatikot.fi
Varainhoitaja Timo Klemetti, p. 0400 588 401, timo.klemetti(a)oulunnumismaatikot.fi
Huutokaupanhoitaja Tero Kontiokari, p. 040 757 4423, meklari(a)oulunnumismaatikot.fi

 

Pohjois-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1969
Postiosoite Ketokuja 6, 36220 Kangasala
Kotisivut http://www.ph-numismaatikot.fi/
Pankki POP FI29 4726 0010 1234 41
Puheenjohtaja Pentti Virolainen, p. 050 540 3360, penni(a)kolumbus.fi
Sihteeri Pertti Tuominen, p. 040 741 0045, pertti.tuominen(a)kolumbus.fi
Rahastonhoitaja Reijo Mäkinen, reijo.k.makinen(a)gmail.com
Huutokaupanhoitaja Antti Sinervo, p. 040 594 2248, anttisinervo186(a)gmail.com

 

Pohjois-Karjalan Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Postiosoite Haravatie 15, 82500 KITEE
Kotisivut http://www.pk-numismaatikot.fi/
Sähköposti pknumismaatikot(a)gmail.com
Pankki JOP FI61 5770 0520 1131 32
Puheenjohtaja Heikki Arppi, p. 050 550 8304, heikki.arppi(a)kolumbus.fi
Varapuheenjohtaja Timo Ruotsalainen, p. 0500 572 712, timo.ruotsalainen(a)atlaspoint.fi
Sihteeri Jouko Hirvonen, p. 050 555 5969, jouko.hirvonen(a)telemail.fi
Jäsensihteeri Mika Ruotsalainen, p. 040 544 2406, mikapekka.ruotsalainen(a)gmail.com
Rahastonhoitaja Mauno Saarelainen, p. 0400 414 190, mauno.saarelainen(a)pp.inet.fi
Huutokaupanhoitaja Anssi Kukkonen, p. 050 599 2608, kukkonen.anssi.amk(a)gmail.com
Päätoimittaja Heikki Arppi, p. 050 550 8304, heikki.arppi(a)kolumbus.fi

 

Porvoon Keräilijät ry / Borgå Samlare rf

Perustettu 1974
Kotisivut http://porvoonkerailijat.fi/
Sähköposti porvoonkerailijat(a)gmail.com
Pankki OP FI06 5358 3720 0098 86
Puheenjohtaja Nina Larm-Vekkeli, p. 050 458 7693, nina.larm-vekkeli(a)neste.com
Sihteeri Greger Nyberg, p. 040 527 1557, nyberg.greger(a)gmail.com

 

Päijät-Hämeen Numismaatikot ry

Perustettu 1970
Pankki Handelsbanken FI15 3131 3001 0548 40
Puheenjohtaja Kyösti Kari, p. 044 516 6728, kyosti.kari(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Kimmo Pehkonen, p. 0400 678 467, kippe8(a)gmail.com
Sihteeri Kyösti Kari
Varainhoitaja Hämeen Atk-remmi Oy , p. 050 573 3859    
Huutokaupanhoitaja Mika Koponen, p. 0400 885 895, koponen.m(a)gmail.com

 

Satakunnan Numismaatikot ry

Perustettu 1968
Postiosoite Hakotarhantie 2, 28430 Pori
Kotisivu https://www.satakunnannumismaatikot.fi/
Puheenjohtaja Reijo Savolainen, p. 0400 257 375, repale59(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Veikko Koskinen, p. 044 531 3900, veikko.koskinen(a)vk-lampo.fi
Sihteeri Ritva Sandberg, p. 040 734 3107, ritva.sandberg(a)dnainternet.net
Varainhoitaja Ritva Sandberg
Jäsensihteeri Veikko Koskinen
Huutokaupanhoitaja Antti Kivini, p. 040 596 2968, antti.kivini(a)gmail.com
Huutokaupanhoitaja Mikko Laine, mikko36(a)gmail.com

 

Seinäjoen Seudun Numismaatikot ry

Perustettu 1971
Postiosoite Mäkipernaantie 79, 62220 Pernaa
Kotisivu http://sjoennumismaatikot.nettisivu.org/
Pankki EPOP FI68 5419 0150 0308 76
Puheenjohtaja Ilmo Mässeli, p. 050 562 5844, ilmo.masseli(a)netikka.fi
Varainhoitaja Jari Kyrönlahti p. 0500 569 488, jakyrona(a)japo.fi
Huutokaupanhoitaja Jari Kyrönlahti

 

Suomen Numismaattinen Yhdistys ry

Perustettu 1914
Postiosoite Maneesikatu 2b A201, 00170 Helsinki
Kotisivu http://www.snynumis.fi/
Sähköposti auctions(a)snynumis.fi
Pankki Danske FI91 8000 1400 1043 04 (jäsenmaksut) / Nordea FI48 1025 3000 2168 31 (muut)
Puheenjohtaja Juha Hyötyläinen, p. 050 917 9978, jumailhy(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Marko Puumala, marko.puumala(a)snynumis.fi
Sihteeri Yrjö Hyötyniemi, p. 040 661 9669, yrjo.hyotyniemi(a)outlook.com
Jäsensihteeri Marko Manninen, p. 050 588 1105, jasensihteeri(a)snynumis.fi
Varainhoitaja Pekka Honkanen, p. 0500 667 077, pekka.honkanen(a)snynumis.fi
Huutokaupanhoitaja Janne Söderholm, p. 050 577 0301, auctions(a)snynumis.fi
Toiminnanjohtaja Marko Manninen, p. 050 588 1105, marko.manninen(a)snynumis.fi

 

Turun Numismaattinen Seura ry

Perustettu 1969
Postiosoite c/o Lauri Salakari, Suurpäänkatu 14 A 3, 20610 Turku
Kotisivut http://www.tnsry.fi/
Pankki TSOP FI17 5710 2140 0069 70
Puheenjohtaja Olli Saarinen, p. 040 828 8580, olli.saarinen(a)hotmail.fi
Varapuheenjohtaja Juha Toivonen, juhtoi1(a)gmail.com
Sihteeri Lauri Salakari, p. 040 501 2860, lauri.salakari(a)dnainternet.net
Varainhoitaja Tilitoimisto Henu Oy, p. 02 731 2510, toimisto(a)tilitoimistohenu.fi
Huutokaupanhoitaja Lauri Salakari

 

Vaasanseudun Numismaatikot ry / Vasanejdens Numismatiker rf

Perustettu 1958
Pankki Kyrönmaan OP FI55 4727 0010 0231 11
Puheenjohtaja Jorma J. Imppola, p. 044 315 8888, jorma1964(a)gmail.com
Varapuheenjohtaja Arto Helsing, p. 050 589 4096, arto.helsing.postit(a)gmail.com
Sihteeri Erkki Salminen, erkkis53(a)gmail.com
Varainhoitaja Petri Pihlaja, petri.pihlaja(a)outlook.com
Huutokaupanhoitaja Jorma J. Imppola